  • Z16C3010AEC
Z16C3010AEC
advertisement
Manufacturer No:
Z16C3010AEC
Manufacturer:
Zilog
HK JDW NO:
899-Z16C3010AEC
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Z16C3010AEC
Description:
4.5V~5.5V CMOS Controllers Interface ICs QUAD Z16C30 100 Pins Controller 0.5mm 100-LQFP
Purchasing and Inquiry
Z16C3010AEC Overview
In the 100-LQFP package, you can find it. It is easy to carry thanks to its Tray-shaped packaging. Keeping the temperature at -40°C~85°C will ensure reliable operation. You should be able to use it as long as you use 4.5V~5.5VV power. As you can see, the terminations of the wire are in 100. When 5V is used as the supply voltage, high efficiency can be achieved. This number is part of the Z16C30 family. 100 pins are needed for operation. 7mA is set as the gadget's supply current. As far as the device's clock is concerned, it runs at the frequency of 20MHz. The USC? series includes this electrical component. Integrated serial 2 I/Os are provided by the part.
Z16C3010AEC Features
20MHz clock frequency
Z16C3010AEC Applications
There are a lot of Zilog Z16C3010AEC Controllers Interface ICs applications.
  • Network Routers
  • Smartphones
  • Factory Automation and Process Controls
  • Networking, Optic Switch/ Router
  • Medical Devices
  • Dongles and accessories
  • Power Banks
  • Portable Appliances
  • Printers
  • Personal media playe
Step5Bar-code shipping tag
Z16C3010AEC
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    USC®
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    Z16C30
  • Function
    Controller
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Current
    7mA
  • Clock Frequency
    20MHz
  • Address Bus Width
    16
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
  • External Data Bus Width
    16
  • Number of Serial I/Os
    2
  • Bus Compatibility
    8X86; 680X0
  • Data Transfer Rate-Max
    1.25 MBps
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT; SYNC, BYTE; SYNC, HDLC; SYNC, SDLC; BISYNC; EXT SYNC; BISYNC TRANSPARENT; NBIP
  • Data Encoding/Decoding Method
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm