  • YR1B25R5CC
YR1B25R5CC
advertisement
Manufacturer No:
YR1B25R5CC
HK JDW NO:
792-YR1B25R5CC
Package:
Axial
Datasheet:
YR1B25R5CC
Description:
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 25.5Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,
Quantity:
In Stock : 450
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
YR1B25R5CC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ELV
    Compliant
  • Number of Resistors
    1
  • Diameter
    2.3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Axial, Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -65°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    YR, Neohm
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.091Diax0.248L 2.30mmx6.30mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±15ppm/°C
  • Resistance
    25.5Ohm
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    250V
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Max Power Dissipation
    250mW