  • YPCL0055
YPCL0055
advertisement
Manufacturer No:
YPCL0055
HK JDW NO:
58-YPCL0055
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
YPCL0055
Description:
PTC RESET FUSE 265V 60MA RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
YPCL0055
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to YPCL0055.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    0°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    YP
  • Size / Dimension
    0.354Dia x 0.197 T 9.00mmx5.00mm
  • Tolerance
    25%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Type
    Ceramic
  • Resistance
    55Ohm
  • Max Operating Temperature
    60°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Current Rating
    60mA
  • Approval Agency
    CECC
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Max Current Rating
    1A
  • Current - Max
    1A
  • Hold Current
    60mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    60mA
  • Voltage - Max
    265V
  • Current - Trip (It)
    125mA
  • Trip Current
    125mA
  • Resistance @ 25°C
    55Ohms
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm