  • YNA21B2C0G106M
YNA21B2C0G106M
advertisement
Manufacturer No:
YNA21B2C0G106M
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-YNA21B2C0G106M
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
YNA21B2C0G106M
Description:
YNA 10μF 4V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~85°C Controlled ESR Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Quantity:
In Stock : 6718
Step5Bar-code shipping tag
YNA21B2C0G106M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    YNA
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Controlled ESR
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    4V
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    X5R
  • DC Resistance (DCR)
    200mOhm
  • Height
    850μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.2446mm
  • Thickness (Max)
    0.039 1.00mm