  • YB226CWCKW01/CUL-5F24-FB
YB226CWCKW01/CUL-5F24-FB
advertisement
Manufacturer No:
YB226CWCKW01/CUL-5F24-FB
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-YB226CWCKW01/CUL-5F24-FB
Package:
Description:
Illuminated Pushbutton Switches DPDT ON-ON, CUL Mark Grn LED w/24V resist
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
YB226CWCKW01/CUL-5F24-FB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Surface Mount
    NO
  • Housing Material
    Polyamide
  • Terminal Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Operating Temperature
    -25°C~50°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    YB2
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Type
    Standard, Illuminated
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    3A AC/DC
  • Ingress Protection
    IP65 - Dust Tight, Water Resistant
  • Current Rating
    3A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    24.9936mm
  • Actuator Type
    Round, Button, Flush
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 22.00mm Dia
  • Contact Resistance
    0.05mOhm
  • Insulation Resistance
    200000000Ohm
  • Color - Actuator/Cap
    Green (White Filter/Diffuser)
  • Illumination Voltage (Nominal)
    24VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Green
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VAC V
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Mechanical Life
    200,000 Cycles
  • Illumination Type
    LED
  • Illumination Color
    Green
  • Contact Current(AC)-Max
    3A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    3A@125VAC
  • Actuator Travel
    2.9972 mm
  • Body Height
    26.289mm
  • Length - Termination
    0.288 inch