  • YB215CWCKW01-5F12-FB
YB215CWCKW01-5F12-FB
advertisement
Manufacturer No:
YB215CWCKW01-5F12-FB
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-YB215CWCKW01-5F12-FB
Package:
Description:
Quantity:
In Stock : 13510
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
YB215CWCKW01-5F12-FB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current Rating (Amps)
    3A AC/DC
  • Ingress Protection
    IP65 - Dust Tight, Water Resistant
  • Current Rating
    3A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Round, Button, Flush
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 22.00mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Green (White Filter/Diffuser)
  • Illumination Voltage (Nominal)
    12VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Green
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Mechanical Life
    1,000,000 Cycles
  • Illumination Type
    LED
  • Illumination Color
    Green
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Ratings
    Dust Tight, IP65, Water Resistant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Front, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Housing Material
    Polyamide
  • Operating Temperature
    -25°C~50°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    YB2
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard, Illuminated
  • Voltage - Rated DC
    30V