  • YB16KKW01-5C12-JC
YB16KKW01-5C12-JC
advertisement
Manufacturer No:
YB16KKW01-5C12-JC
HK JDW NO:
558-YB16KKW01-5C12-JC
Package:
Datasheet:
YB16KKW01-5C12-JC
Step5Bar-code shipping tag
YB16KKW01-5C12-JC
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~50°C
  • Part Status
    Active
  • Type
    Standard, Illuminated
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    3A AC/DC
  • Current Rating
    3A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Square, Button
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Clear (Red Filter/Diffuser)
  • Illumination Voltage (Nominal)
    12VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Red
  • Mechanical Life
    200,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    3A