  • Y6071360R000B9L
Y6071360R000B9L
advertisement
Manufacturer No:
Y6071360R000B9L
HK JDW NO:
890-Y6071360R000B9L
Description:
FIXED RESISTOR, 360Ohm, 0.3W, Metal Foil,
Step5Bar-code shipping tag
Y6071360R000B9L
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.415Lx0.162W 10.54mmx4.11mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Feature
    Non-Inductive
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±0.2ppm/°C
  • Resistance
    360Ohm
  • Power (Watts)
    0.3W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Construction
    Hermetically Sealed
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.3W
  • Working Voltage
    300V
  • Lead Spacing
    3.81mm
  • Lead Diameter
    0.645 mm
  • Height
    11.43mm
  • Height Seated (Max)
    0.450 11.43mm