  • Y16071R00000D9R
Y16071R00000D9R
advertisement
Manufacturer No:
Y16071R00000D9R
HK JDW NO:
890-Y16071R00000D9R
Package:
Wide 2516 (6440 Metric), 1625
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, VCS1625Z Series, Metal Foil, 1Ohm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~150°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
Y16071R00000D9R
  • Package / Case
    Wide 2516 (6440 Metric), 1625
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    VCS1625Z
  • Size / Dimension
    0.160Lx0.250W 4.06mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Temperature Coefficient
    ±0.2ppm/°C
  • Resistance
    1Ohm
  • Terminal Finish
    TIN
  • Composition
    Metal Foil
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Additional Feature
    NON INDUCTIVE, ULTRA HIGH PRECISION
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    6440
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Case Code (Imperial)
    2516
  • Height
    1.016mm
  • Height Seated (Max)
    0.040 1.02mm