  • Y00951K93000Q0L
Y00951K93000Q0L
advertisement
Manufacturer No:
Y00951K93000Q0L
HK JDW NO:
890-Y00951K93000Q0L
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR, 1.93kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Foil,
Step5Bar-code shipping tag
Y00951K93000Q0L
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    VTA56Z
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.260Diax0.356L 6.60mmx9.04mm
  • Tolerance
    ±0.02%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Non-Inductive
  • Pbfree Code
    no
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±0.2ppm/°C
  • Resistance
    1.93kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Length
    38.1mm
  • Working Voltage
    300V
  • Lead Diameter
    0.81 mm