  • Y005050R0000J0L
Y005050R0000J0L
advertisement
Manufacturer No:
Y005050R0000J0L
HK JDW NO:
890-Y005050R0000J0L
Package:
Metal
Step5Bar-code shipping tag
Y005050R0000J0L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    25
  • Length
    31.75mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Package / Case
    Metal
  • Resistive Material
  • Series
    Accutrim™1202LB
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.400 x 0.300 Facex1.250L 10.16mmx7.62mmx31.75mm
  • Tolerance
    ±5%
    Not Applicable
  • Termination
    Wire Leads
  • Temperature Coefficient
    ±10ppm/°C
  • Resistance
    50Ohms
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W