  • Y002620R0000B9L
Y002620R0000B9L
advertisement
Manufacturer No:
Y002620R0000B9L
HK JDW NO:
890-Y002620R0000B9L
Package:
Axial, Box
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR 20Ohm, ±0.1%,
Step5Bar-code shipping tag
Y002620R0000B9L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead/Base Style
    Wire Leads
  • Coating, Housing Type
    Aluminum
  • Height
    11.43mm
  • Height Seated (Max)
    0.450 11.43mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Mounting Feature
    Screw Holes
  • Housing Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Series
    VPR5
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    1.030Lx0.312W 26.16mmx7.93mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Feature
    Current Sense, Non-Inductive
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±5ppm/°C
  • Resistance
    20Ohm
  • Composition
    Metal Foil
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Max Power Dissipation
    5W