  • Y00261R00000F0L
Y00261R00000F0L
advertisement
Manufacturer No:
Y00261R00000F0L
HK JDW NO:
890-Y00261R00000F0L
Package:
Axial, Box
Datasheet:
Description:
1Ohms, ±1%,
Step5Bar-code shipping tag
Y00261R00000F0L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Mounting Feature
    Screw Holes
  • Housing Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    VPR5
  • Size / Dimension
    1.030Lx0.312W 26.16mmx7.93mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Current Sense, Non-Inductive
  • Temperature Coefficient
    ±10ppm/°C
  • Resistance
    1Ohms
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    5W
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Lead Style
    Wire Leads
  • Lead/Base Style
    Wire Leads
  • Coating, Housing Type
    Aluminum
  • Height
    11.43mm
  • Height Seated (Max)
    0.450 11.43mm
  • Length
    26.162mm
  • Width
    7.9248mm