  • XTV707T060R4L
XTV707T060R4L
advertisement
Manufacturer No:
XTV707T060R4L
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-XTV707T060R4L
Package:
Datasheet:
XTV707T060R4L
Description:
700μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (WET) 0.35mA
Step5Bar-code shipping tag
XTV707T060R4L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    CHASSIS MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (WET)
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Capacitance
    700μF
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    60V
  • Leakage Current
    0.35mA
  • Ripple Current
    694mA
  • Positive Tolerance
    50%
  • Negative Tolerance
    15%
  • ESR
    1500 mΩ
  • Diameter
    28.575mm
  • Length
    27.94mm