  • XS1000-48N-002
XS1000-48N-002
advertisement
Manufacturer No:
XS1000-48N-002
Manufacturer:
Advanced Energy
HK JDW NO:
283-XS1000-48N-002
Quantity:
In Stock : 6217
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
XS1000-48N-002
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial), Medical
  • Power (Watts)
    1008W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cTUVus
  • Efficiency
    92%
  • Voltage - Isolation
    4kV
  • Voltage - Output 1
    48V
  • Current - Output (Max)
    21A
  • Voltage - Input
    85V~264VAC 120V~380VDC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C With Derating
  • Series
    Xsolo (1000W)
  • Size / Dimension
    9.37Lx5.04W x 1.60 H 238.0mmx128.0mmx40.6mm