  • XRA1206IL16TR-F
XRA1206IL16TR-F
advertisement
Manufacturer No:
XRA1206IL16TR-F
HK JDW NO:
3417-XRA1206IL16TR-F
Package:
QFN
Datasheet:
Description:
16 Termination 0.5mm 1.8/3.3V I/O Expander 1.8V QFN
Purchasing and Inquiry
XRA1206IL16TR-F Overview
The board has been programmed with 8 I/Os.There is a QFN that comes with the device, which is enclosed in the packaging.Overall, it terminates in 16.A total of 16 pins are present on this part.At 1.8V, there is voltage provided by the device.To run 260, we rely on this part's peak reflow temperature.There are a total of four 1 ports on the device.The total number of IC chip bits is 8.At 1.8/3.3V, it is capable of delivering power.There is a point at which the chip conducts when the supplied voltage is 3.6V.In this case, it belongs to the PARALLEL IO PORT, GENERAL PURPOSE family of uPs, uCs, and peripheral ICs.Parallel IO Port series is the name of this product.When the maximum operating temperature is reached, it is referred to as 85°C.A minimum working temperature of -40°C is required for this device.This chip has a maximum frequency of 100kHz.
XRA1206IL16TR-F Features
XRA1206IL16TR-F Applications
There are a lot of Exar Corporation XRA1206IL16TR-F I/O Expanders applications.
  • RC networks
  • Fliege
  • Modems
  • Active CMOS LPF
  • Industrial and measurement circuits
  • Repeaters, Radio Links, and Modems
  • Camcorder
  • Automotive audio system
  • Dual Differential ADC Driver and Filter
  • Differential A/D Converter Driver
Step5Bar-code shipping tag
XRA1206IL16TR-F
  • Package / Case
    QFN
  • Surface Mount
    YES
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Parallel IO Port
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
    16
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N16
  • Operating Supply Voltage
    3.6V
  • Power Supplies
    1.8/3.3V
  • Interface
    I2C, SMBus
  • Number of I/O
    8
  • Power Dissipation
    200mW
  • Current - Output
    160mA
  • Number of Bits
    8
  • Frequency (Max)
    100kHz
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm