  • XR76120EL-F
XR76120EL-F
advertisement
Manufacturer No:
XR76120EL-F
Manufacturer:
MaxLinear, Inc.
HK JDW NO:
493-XR76120EL-F
Package:
16-PowerVQFN
Datasheet:
Description:
16 Terminals 4.5V DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 200kHz~1MHz Tray 20A 16-PowerVQFN
Quantity:
In Stock : 5772
Step5Bar-code shipping tag
XR76120EL-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-PowerVQFN
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Power Blox™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    22V
  • Output Type
    Adjustable
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    20A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    0.6V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    200kHz~1MHz
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Length
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Width
    5mm