  • XR21B1422IL40-F
XR21B1422IL40-F
advertisement
Manufacturer No:
XR21B1422IL40-F
Manufacturer:
Exar Corporation
HK JDW NO:
3417-XR21B1422IL40-F
Package:
QFN
Datasheet:
Description:
CMOS UART Controllers Interface ICs QUAD 0.5mm QFN
Purchasing and Inquiry
XR21B1422IL40-F Overview
In the QFN package, you'll find it. There are terminations of type 40 in it. 3.3V is the supply voltage that enables high efficiency. A total of BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS uPs/uCs/peripheral ICs are present in this gadget. There is a setting on the gadget that sets the supply current to 15mA. Maximum operating temperature 85°C°C enables stable operation. The system operates at a minimum working temperature of -40°C degrees Celsius to ensure reliability. It is set to 3.6V when it comes to the maximum supply voltage (Vsup). The supply voltage (Vsup) should be kept above 3V so the device can function normally.
XR21B1422IL40-F Features
XR21B1422IL40-F Applications
There are a lot of Exar Corporation XR21B1422IL40-F Controllers Interface ICs applications.
  • Door Security Systems
  • Dimming Control Devices
  • Smart Metering
  • Gaming Devices and E?books
  • Portable Appliances
  • Isolated RS-232/RS-485: Directly Drives Opto-Couplers
  • Desktop PC
  • Low-Cost IR Data Links for Computers/Peripherals
  • 0 to 10V Dimming Luminaires
  • Desktop PCs
Step5Bar-code shipping tag
XR21B1422IL40-F
  • Package / Case
    QFN
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminations
    40
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N40
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    UART
  • Operating Supply Current
    15mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm