  • XR16M752IM48TR-F
XR16M752IM48TR-F
advertisement
Manufacturer No:
XR16M752IM48TR-F
Manufacturer:
Exar Corporation
HK JDW NO:
3417-XR16M752IM48TR-F
Package:
TQFP
Datasheet:
Description:
Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter)
Purchasing and Inquiry
XR16M752IM48TR-F Overview
This product is available in a cost-effective package called TQFP.Transmissions are made using 2 channels.For packaging purposes, Tape and Reel is used.UART is important that the operating temperature does not exceed -40°C in order for the machine to perform normally for a long time.The operating temperature should be in excess of 85°C to ensure the normal work for a long time.Initially, it will be configured with 48 pins.The device is mounted in accordance with Surface Mount.When the supply voltage is kept below 3.63V, reliability can be assured.When the supply voltage is kept above 1.62V, reliability can be ensured.
XR16M752IM48TR-F Features
XR16M752IM48TR-F Applications
There are a lot of Exar Corporation XR16M752IM48TR-F UARTs applications.
  • Point-of-Sale Systems
  • Multi-port RS-232/RS-422/RS-485 Cards
  • Universal PCI Bus Add-in Card
  • Wireless Infrared Data Communications Systems
  • Multimedia Systems
  • Battery Operated Electronics
  • Telecommunication Network Routers
  • Router C ontrol
  • Remote Access Servers
  • Handheld Terminal
Step5Bar-code shipping tag
XR16M752IM48TR-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    48
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Number of Channels
    2
  • Max Supply Voltage
    3.63V
  • Min Supply Voltage
    1.62V
  • Nominal Supply Current
    2mA