  • XR16M752IM48-F
XR16M752IM48-F
advertisement
Manufacturer No:
XR16M752IM48-F
Manufacturer:
Exar Corporation
HK JDW NO:
3417-XR16M752IM48-F
Package:
TQFP
Datasheet:
Description:
3.3V V 7mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 7mm mm CMOS 48 260 48
Purchasing and Inquiry
XR16M752IM48-F Overview
The TQFP package is the most cost-effective.The transmission is conducted over 2 channels.There is a SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL used as the type of uPS/uCs/peripheral ICs.In order to configure this device, 48 terminations are used.The device operates at 3.3V voltage.There are 2 serial I/Os available for communication of data.In this case, the electronic device is a type of integrated circuit with 48 pins.The clock frequency of this IC is measured at 64MHz.UART falls under the subcategory of Serial IO/Communication Controllers because of a series of similarUARTies.UART is important that the operating temperature does not exceed -40°C in order for the machine to perform normally for a long time.In order for the equipment to work for a long period of time, it should not be allowed to reach a temperature above 85°C.A configuration of the chip is determined by its 48 pins.The mount is done using Surface Mount.Keeping the supply voltage below 3.6V can ensure that reliability will be preserved in the system.By maintaining the supply voltage above 1.62V, reliability can be assured.When power supplies are provided of 1.8/3.3V, it is reliable and efficient for electronic designers.Universal asynchronous receiver-transmitter uses 1mA as the supply current, which is suUniversal asynchronous receiver-transmitterable for a specific application.There is a lot of information stored in the memory with a size of 64B.
XR16M752IM48-F Features
2 serial I/Os
Clock frequency of 64MHz
Power supplies of 1.8/3.3V
XR16M752IM48-F Applications
There are a lot of Exar Corporation XR16M752IM48-F UARTs applications.
  • GPS Systems
  • Handheld Terminals and Tablets
  • Factory Automation
  • Point-of- Sale Terminals
  • DTE for Modem Communication Systems
  • Factory automation and process control
  • Gaming Terminals
  • Ethernet Network Routers
  • Cellular Data
  • Domestic Applications
Step5Bar-code shipping tag
XR16M752IM48-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    48
  • Weight
    9.071791g
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Serial IO/Communication Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.8/3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    2
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    1.62V
  • Memory Size
    64B
  • Operating Supply Current
    1mA
  • Nominal Supply Current
    2mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Clock Frequency
    64MHz
  • Data Rate
    16 Mbps
  • Address Bus Width
    3
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
    8
  • Number of Serial I/Os
    2
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm