  • XR16L570IL24TR-F
XR16L570IL24TR-F
advertisement
Manufacturer No:
XR16L570IL24TR-F
Manufacturer:
Exar Corporation
HK JDW NO:
3417-XR16L570IL24TR-F
Package:
QFN
Datasheet:
Description:
Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter)
Purchasing and Inquiry
XR16L570IL24TR-F Overview
This product is available in a cost-effective package called QFN.The transmission is conducted over 1 channels.In terms of packaging, Tape & Reel (TR) is adopted.To ensure long-term operation, the operating temperature should not exceed -40°C.It is important to keep the operating temperature below 85°C to ensure a long working period.A configuration of the chip is determined by its 24 pins.The device is mounted in accordance with Surface Mount.By keeping the supply voltage below 5.5V, reliability can be guaranteed.When the supply voltage is kept above 2.97V, reliability can be ensured.UART operates at a high efficiency due to the voltage supply of 5V.
XR16L570IL24TR-F Features
Operating supply voltage of 5V
XR16L570IL24TR-F Applications
There are a lot of Exar Corporation XR16L570IL24TR-F UARTs applications.
  • Network Management
  • Portable and battery operated devices
  • Personal Digital Assistants
  • Handheld Computers
  • Industrial computing
  • Domestic Applications
  • Portable Appliances
  • Personal Digital Assistants Modules
  • Battery Operated Instruments
  • Cellular Data
Step5Bar-code shipping tag
XR16L570IL24TR-F
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    QFN
  • Number of Pins
    24
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.97V
  • Nominal Supply Current
    3mA