  • XC9536XL-10CSG48I
XC9536XL-10CSG48I
advertisement
Manufacturer No:
XC9536XL-10CSG48I
HK JDW NO:
903-XC9536XL-10CSG48I
Package:
48-FBGA, CSPBGA
Datasheet:
XC9536XL-10CSG48I
Description:
0.8mm Copper, Silver, Tin PMIC XC9500XL Series XC9536XL 48 Pin 3.3V 48-FBGA, CSPBGA
Purchasing and Inquiry
XC9536XL-10CSG48I Overview
There are 36 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).48-FBGA, CSPBGAis the package in which it resides.It is equipped with 36I/O ports.There is a 48terminations set on devices.As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers or freight.An electrical supply voltage of 3.3V is used to power it.It belongs to the family [0].Trayis the packaging method.In order to ensure the reliability of the device, it is designed to operate at a temperature of [0].Ensure that the chip is mounted by Surface Mount.It is a type of FPGA belonging to the XC9500XL series.The chip is programmed with 48 pins.This device is also capable of displaying [0].The XC9536XLcontains its related parts.800gates are used to construct digital circuits.High efficiency requires the supply voltage to be maintained at [0].For storing data, it is recommended to use [0].Surface Mountmounts this electronic component.This board has 48 pins.This device operates at a voltage of 3.6V when the maximum supply voltage is applied.Normally, it operates with a voltage of 3VV as its minimum supply voltage.100MHzis the maximum frequency.The fundamental building block consists of 2logic elements/cells.
XC9536XL-10CSG48I Features
48-FBGA, CSPBGA package
36 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
48 pin count
48 pins
XC9536XL-10CSG48I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC9536XL-10CSG48I CPLDs applications.
  • Digital multiplexers
  • High speed graphics processing
  • Parity generators
  • I2C BUS INTERFACE
  • Address decoders
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
  • Portable digital devices
  • I/O expansion
  • Multiple Clock Source Selection
  • Configurable Addressing of I/O Boards
Step5Bar-code shipping tag
XC9536XL-10CSG48I
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-FBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1996
  • Series
    XC9500XL
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC9536XL
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 10K program/erase cycles)
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    2
  • Number of Gates
    800
  • Max Frequency
    100MHz
  • Speed Grade
    10
  • JTAG BST
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Height Seated (Max)
    1.8mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm