  • XC95288XV10PQ208I
XC95288XV10PQ208I
advertisement
Manufacturer No:
XC95288XV10PQ208I
HK JDW NO:
903-XC95288XV10PQ208I
Package:
PQFP
Datasheet:
Description:
0.5mm PMIC 208 Pin 2.5V PQFP
Purchasing and Inquiry
XC95288XV10PQ208I Overview
There are 288 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.It is contained in package [0].There are 168 I/Os on the board.The termination of a device is set to [0].As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers or freight.The power supply voltage is 2.5V.The part is included in Programmable Logic Devices.In this chip, the 208pins are programmed.It is also characterized by YES.It is recommended that the supply voltage be kept at 2.5Vto maximize efficiency.Data is stored using [0].There are 208 pins on the device.In this case, the maximum supply voltage (Vsup) is 2.62V.Operating temperatures should be higher than -40°C.It is recommended that the operating temperature be lower than 85°C.The system consists of 16 logic blocks (LABs).It is recommended that the maximum frequency be less than 100MHz.
XC95288XV10PQ208I Features
PQFP package
168 I/Os
208 pin count
208 pins
16 logic blocks (LABs)
XC95288XV10PQ208I Applications
There are a lot of Xilinx XC95288XV10PQ208I CPLDs applications.
  • Synchronous or asynchronous mode
  • Complex programmable logic devices
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • Preset swapping
  • D/T registers and latches
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • I2C BUS INTERFACE
  • Digital systems
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • Software-driven hardware configuration
Step5Bar-code shipping tag
XC95288XV10PQ208I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    16
  • Speed Grade
    10
  • Height Seated (Max)
    4.1mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    PQFP
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    208
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    208
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.62V