  • XC95288XL-10BG256C
XC95288XL-10BG256C
advertisement
Manufacturer No:
XC95288XL-10BG256C
HK JDW NO:
903-XC95288XL-10BG256C
Package:
256-BBGA
Description:
1.27mm PMIC XC9500XL Series 3.3V 256-BBGA
Purchasing and Inquiry
XC95288XL-10BG256C Overview
In the mobile phone network, there are 288macro cells, which are cells with high-power antennas and towers.The item is enclosed in a 256-BBGA package.The device is programmed with 192 I/O ports.256terminations are programmed into the device.Its terminal position is BOTTOM.It is powered from a supply voltage of 3.3V.This part is included in Programmable Logic Devices.As a result, it is packaged as Bulk.The operating temperature of the machine is 0°C~70°C TA to ensure its reliability.The chip should be mounted by Surface Mount.The FPGA belongs to the XC9500XL series.256pins are programmed on the chip.When using this device, YESis also available.It is possible to construct digital circuits using 6400gates, which are devices that serve as building blocks.Optimal efficiency requires a supply voltage of [0].Data is stored using [0].There are a total of 16 logic elements or blocks.In this case, the maximum supply voltage (Vsup) reaches 3.6V.Ideally, the maximal frequency should be lower than 100MHz Hz.
XC95288XL-10BG256C Features
256-BBGA package
192 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
256 pin count
XC95288XL-10BG256C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC95288XL-10BG256C CPLDs applications.
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
  • Voltage level translation
  • Power automation
  • Page register
  • Random logic replacement
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • Software-driven hardware configuration
  • Programmable polarity
  • USB Bus
  • Address decoding
Step5Bar-code shipping tag
XC95288XL-10BG256C
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    256-BBGA
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    XC9500XL
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Pin Count
    256
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B256
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Number of I/O
    192
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Number of Gates
    6400
  • Max Frequency
    100MHz
  • Speed Grade
    10
  • Number of Macro Cells
    288
  • JTAG BST
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Number of Logic Elements/Blocks
    16
  • Height Seated (Max)
    2.55mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm