  • XC7A100T-1FGG676C
XC7A100T-1FGG676C
advertisement
Manufacturer No:
XC7A100T-1FGG676C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC7A100T-1FGG676C
Package:
676-BGA
Datasheet:
XC7A100T-1FGG676C
Description:
2.44mm mm FPGAs Artix-7 Series 676-BGA 1mm mm 676
Quantity:
In Stock : 888
Purchasing and Inquiry
XC7A100T-1FGG676C Overview
Fpga chips is supplied in the 676-BGA package. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. 300 I/Os are available for transferring data more efficiently. The basic building blocks of logic contain 101440 logic elements/cells. The supply voltage is 1V volts. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. With a supply voltage of 0.95V~1.05V, this device operates with ease. FPGAs belonging to the Artix-7 series are a type of FPGA that belong to the Artix-7 series of FPGAs. While operating, the operating temperature should be kept within a range of 0°C~85°C TJ. In order to make this device as versatile as possible, there are 300 different outputs included. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. There are a total of 676 terminations. This device is equipped with 4976640 RAM bits in terms of its RAM si4976640e. For related parts, use its base part number XC7A100T. For the program to work properly, the RAM si607.5kBe of this FPGA module must reach 607.5kB GB in order to ensure normal operation. The device has 676 pins which are included in the design. 7925 LABs and CLBs are built into this FPGA. This is a battery operated device that operates on 1V. As far as the pin count is concerned, it has 676 pins. It usually uses a crystal oscillating at a frequency of 1098MHz in order to do its work. There are 126800 registers used to store and transfer data.
XC7A100T-1FGG676C Features
300 I/Os
Up to 4976640 RAM bits
676 LABs/CLBs
126800 registers
XC7A100T-1FGG676C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC7A100T-1FGG676C FPGAs applications.
  • Wired Communications
  • Software-defined radio
  • Solar Energy
  • Wireless Communications
  • Security systems
  • Military DSP
  • Automation
  • Filtering and communication encoding
  • Camera time adjustments
  • Secure Communication
Step5Bar-code shipping tag
XC7A100T-1FGG676C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    676-BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    676
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    Artix-7
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    676
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.95V~1.05V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    XC7A100T
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    300
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1V
  • Number of I/O
    300
  • RAM Size
    607.5kB
  • Clock Frequency
    1098MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    101440
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Speed Grade
    -1
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    1.27 ns
  • Height Seated (Max)
    2.44mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm