  • XC6VLX240T-1FF1156C
XC6VLX240T-1FF1156C
advertisement
Manufacturer No:
XC6VLX240T-1FF1156C
HK JDW NO:
903-XC6VLX240T-1FF1156C
Package:
1156-BBGA, FCBGA
Description:
1V V 3.5mm mm FPGAs Virtex?-6 LXT Series 1156-BBGA, FCBGA
Purchasing and Inquiry
XC6VLX240T-1FF1156C Overview
A 1156-BBGA, FCBGA package is provided with this component. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 600 I/Os for transferring data in a more coherent manner. The basic building blocks of logic contain 241152 logic elements/cells. 1V volts power it. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. In order for it to operate, the supply voltage must be 0.95V~1.05V . The Virtex?-6 LXT Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range 0°C~85°C TJ while the machine is operating. The device has 600 outputs that are integrated into it. This FPGA model is contained in Tray for space saving. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 15335424 bFpga chipss. In order to find related parts, use the part number XC6VLX240T as a base. The FPGA module's RAM si1.8MBe reaches 1.8MB in order to ensure that the program operates in a normal manner. In this case, 1156 pins are used in the design. An array of 18840 LABs/CLBs is built into the FPGA. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. Designers can fully utilize its flexibility with 1V supply voltage.
XC6VLX240T-1FF1156C Features
600 I/Os
Up to 15335424 RAM bits
1156 LABs/CLBs
XC6VLX240T-1FF1156C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC6VLX240T-1FF1156C FPGAs applications.
  • Audio
  • Software-defined radio
  • Digital signal processing
  • Automation
  • Radar and Sensors
  • Automotive Applications
  • Wired Communications
  • Image processing
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • Data Mining
Step5Bar-code shipping tag
XC6VLX240T-1FF1156C
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    1156-BBGA, FCBGA
  • Number of Pins
    1156
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Voltage - Supply
    0.95V~1.05V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    XC6VLX240T
  • Number of Outputs
    600
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1V
  • Number of I/O
    600
  • RAM Size
    1.8MB
  • Speed Grade
    1
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    5.08 ns
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm