  • XC6VLX195T-2FFG1156C
XC6VLX195T-2FFG1156C
advertisement
Manufacturer No:
XC6VLX195T-2FFG1156C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC6VLX195T-2FFG1156C
Package:
1156-BBGA, FCBGA
Description:
3.5mm mm FPGAs Virtex?-6 LXT Series 1156-BBGA, FCBGA 1mm mm
Quantity:
In Stock : 3438
Purchasing and Inquiry
XC6VLX195T-2FFG1156C Overview
There is a 1156-BBGA, FCBGA package that includes this component. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. Having 600 I/Os makes data transfers more coherent. A fundamental building block contains 199680 logic elements or cells. The supply voltage is 1V volts. There is a Field Programmable Gate Arrays family component in this FPGA part. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. Powered by a 0.95V~1.05V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. The Virtex?-6 LXT Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range 0°C~85°C TJ while the machine is operating. In this device, there are 600 outputs that can be used. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. There are 12681216 RAM bits that are available with this device. For related parts, use its base part number XC6VLX195T. For the program to work properly, the RAM si1.5MBe of this FPGA module must reach 1.5MB GB in order to ensure normal operation. Fpga electronics is designed wfpga electronics h 1156 pins. 15600 LABs/CLBs are configured on this FPGA. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount.
XC6VLX195T-2FFG1156C Features
600 I/Os
Up to 12681216 RAM bits
1156 LABs/CLBs
XC6VLX195T-2FFG1156C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC6VLX195T-2FFG1156C FPGAs applications.
  • Digital signal processing
  • Military DSP
  • Bioinformatics
  • Aircraft navigation
  • Image processing
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • Security systems
  • Voice recognition
  • Defense Applications
  • Filtering and communication encoding
Step5Bar-code shipping tag
XC6VLX195T-2FFG1156C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1156-BBGA, FCBGA
  • Number of Pins
    1156
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Series
    Virtex®-6 LXT
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.95V~1.05V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC6VLX195T
  • Number of Outputs
    600
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of I/O
    600
  • RAM Size
    1.5MB
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Speed Grade
    2
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm