  • XC6VHX250T-2FFG1154I
XC6VHX250T-2FFG1154I
advertisement
Manufacturer No:
XC6VHX250T-2FFG1154I
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC6VHX250T-2FFG1154I
Package:
1156-BBGA, FCBGA
Description:
3.5mm mm FPGAs Virtex?-6 HXT Series 1156-BBGA, FCBGA 1mm mm
Quantity:
In Stock : 8582
Purchasing and Inquiry
XC6VHX250T-2FFG1154I Overview
A 1156-BBGA, FCBGA package contains it, and it is available for download. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. In order to construct a fundamental building block, 251904 logic elements/cells are required. In order for the device to operate, a supply voltage of 1V volts needs to be provided. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 0.95V~1.05V . This is a type of FPGA that is part of the Virtex?-6 HXT series of FPGAs. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range -40°C~100°C TJ while the machine is operating. The device has 320 outputs that are integrated into it. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. This device has 18579456 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. Parts related to this part can be found using its base part number XC6VHX250T. Fpga electronics is important that this FPGA module has a RAM si2.2MBe of 2.2MB in order to ensure that the program will run normally. 1154 pins are designed into the device. 19680 LABs/CLBs are configured on this FPGA. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities.
XC6VHX250T-2FFG1154I Features
320 I/Os
Up to 18579456 RAM bits
1154 LABs/CLBs
XC6VHX250T-2FFG1154I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC6VHX250T-2FFG1154I FPGAs applications.
  • OpenCL
  • Digital signal processing
  • Industrial Ethernet
  • Artificial intelligence (AI)
  • Defense Applications
  • Device controllers
  • Solar Energy
  • Military Temperature
  • Medical Applications
  • Video & Image Processing
Step5Bar-code shipping tag
XC6VHX250T-2FFG1154I
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1156-BBGA, FCBGA
  • Number of Pins
    1154
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Series
    Virtex®-6 HXT
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.95V~1.05V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC6VHX250T
  • Number of Outputs
    320
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of I/O
    320
  • RAM Size
    2.2MB
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Speed Grade
    2
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm