  • XC6SLX45-2FGG676C
XC6SLX45-2FGG676C
advertisement
Manufacturer No:
XC6SLX45-2FGG676C
HK JDW NO:
903-XC6SLX45-2FGG676C
Package:
676-BGA
Datasheet:
XC6SLX45-2FGG676C
Description:
FPGAs Spartan?-6 LX Series 676-BGA 1mm mm 676
Purchasing and Inquiry
XC6SLX45-2FGG676C Overview
There are two packages that contain fpga chips: 676-BGA package and X package. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. There are 358 I/Os for better data transfer. The basic building blocks of logic contain 43661 logic elements/cells. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.2V volts needs to be provided. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGAs includes this part. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. This device is powered by a 1.14V~1.26V battery. The FPGA belongs to the Spartan?-6 LX series of FPGAs, and it is one type of FPGA. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of 0°C~85°C TJ when operating the machine. There are 358 outputs incorporated in this device. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. In total, it has 676 terminations on each end. The RAM bits that this device offer is 2138112. In order to find related parts, you can use its base part number XC6SLX45. The RAM si261kBe of this FPGA module reaches 261kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. In this case, there are 676 pins on the board. 3411 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. Providing that this FPGA is mounted in Surface Mount, it will be able to perform according to its specifications in a flawless manner. This device has a pin count of 676 in fpga semiconductor. Normally, fpga semiconductor uses an oscillator, which oscillates at 667MHz, to create the signal. During the process of storing and transferring data, 54576 registers are used.
XC6SLX45-2FGG676C Features
358 I/Os
Up to 2138112 RAM bits
676 LABs/CLBs
54576 registers
XC6SLX45-2FGG676C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC6SLX45-2FGG676C FPGAs applications.
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
  • Telecommunication
  • Automotive
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • Data Mining
  • Radar and Sensors
  • Device controllers
  • Software-defined radio
  • ADAS
  • Industrial Ethernet
Step5Bar-code shipping tag
XC6SLX45-2FGG676C
  • Package / Case
    676-BGA
  • Number of Pins
    676
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Series
    Spartan®-6 LX
  • Number of Terminations
    676
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    XC6SLX45
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    358
  • Number of I/O
    358
  • RAM Size
    261kB
  • Clock Frequency
    667MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    43661
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Speed Grade
    2
  • Number of Registers
  • Height
    1.84mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm