XC6SLX4-2TQG144I
XC6SLX4-2TQG144I
903-XC6SLX4-2TQG144I
144-LQFP
1.2V V 1.6mm mm FPGAs Spartan?-6 LX Series 144-LQFP 0.5mm mm 144
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
XC6SLX4-2TQG144I Overview
In the 144-LQFP package, you will find fpga chips. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. Its 102 I/Os help it transfer data more efficiently. There are 3840 logic elements/cells to form a fundamental building block. An electrical supply voltage of 1.2V powers it. In this case, the FPGA part belongs to the Field Programmable Gate Arrays family. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 1.14V~1.26V. FPGAs belonging to the Spartan?-6 LX series are a type of FPGA that belong to the Spartan?-6 LX series of FPGAs. While operating, the operating temperature should be kept within a range of -40°C~100°C TJ. There are 100 outputs incorporated in this device. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. In total, there are a total of 144 terminations on fpga chips. Having a RAM bit size of 221184 means that this device will offer you a lot of memory. You can find related parts by using the part number XC6SLX4, which is its base part number. For the program to work properly, the RAM si27kBe of this FPGA module must reach 27kB GB in order to ensure normal operation. The device has 144 pins which are included in the design. The FPGA consists of 300 LABs/CLBs. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. When operating with the supply voltage of 1.2V, designers can fully make use of its flexibility. As far as the pin count is concerned, it has 144 pins. In its basic building block, it is composed of 600 logic blocks (LABs), which are called building blocks. It usually uses a crystal oscillating at a frequency of 667MHz in order to do its work. In order to store and transfer data, a total of 4800 registers are used. For its architecture, 300 CLB modules are used.