  • XA2C256-8TQG144Q
XA2C256-8TQG144Q
advertisement
Manufacturer No:
XA2C256-8TQG144Q
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XA2C256-8TQG144Q
Package:
144-LQFP
Datasheet:
XA2C256-8TQG144Q
Description:
0.5mm PMIC CoolRunner II Series XA2C256 144 Pin 1.8V 144-LQFP
Purchasing and Inquiry
XA2C256-8TQG144Q Overview
256macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.There is a 144-LQFP package containing it.The device has 118inputs and outputs.There are 144 terminations programmed into the device.This electrical part is wired with a terminal position of QUAD.The device is powered by a voltage of 1.8V volts.It is a part of family [0].Trayis the packaging method.To ensure its reliability, the operating temperature is set to [0].It is mounted in the way of Surface Mount.This type of FPGA is a part of the CoolRunner II series.In this chip, the 144pins are programmed.This device also displays [0].You can find its related parts in the [0].For digital circuits, there are 6000gates. These devices serve as building blocks.High efficiency requires a voltage supply of [0].It is mounted by Surface Mount.There are 144pins on it.There is a maximum supply voltage (Vsup) of 1.9V.It is recommended that the maximal frequency be lower than 139MHz.In order to form a fundamental building block, there are 16logic elements/cells.
XA2C256-8TQG144Q Features
144-LQFP package
118 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TA
144 pin count
144 pins
XA2C256-8TQG144Q Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XA2C256-8TQG144Q CPLDs applications.
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • Cross-Matrix Switch
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • Multiple Clock Source Selection
  • Custom shift registers
  • State machine control
  • Portable digital devices
  • Handheld digital devices
  • Random logic replacement
Step5Bar-code shipping tag
XA2C256-8TQG144Q
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2001
  • Series
    CoolRunner II
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    REAL DIGITAL DESIGN TECHNOLOGY, XILIK00255-1
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XA2C256
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Number of I/O
    118
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    16
  • Number of Gates
    6000
  • Max Frequency
    139MHz
  • Screening Level
    AEC-Q100
  • Speed Grade
    8
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    256
  • JTAG BST
    YES
  • Voltage Supply - Internal
    1.7V~1.9V
  • Delay Time tpd(1) Max
    7ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm