  • X9C102SIZT2
X9C102SIZT2
advertisement
Manufacturer No:
X9C102SIZT2
HK JDW NO:
668-X9C102SIZT2
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
X9C102SIZT2
Description:
8 Terminations5V 8 Pin X9C102 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)100 Positions
Purchasing and Inquiry
X9C102SIZT2 Overview
Package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) contains it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Cut Tape (CT) package.During overcurrent, this pentometer features 100 taps.Pentometer consists of 100 positions.A termination of 8 is intended.The following programmable potentiometer includes 1 functions.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 1000Ohm.It is powered by 5V to deliver its perfomance.On the digi devices, you can see the 8 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.potentionmeters that can supply 5V volts are available.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~85°C.There is a possibility of limiting the flow by 1kOhm.Family X9C102 includes pentometer.
X9C102SIZT2 Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9C102SIZT2 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. X9C102SIZT2 Digital Potentiometers applications.
  • Programmable low pass filter
  • Household appliances
  • Sensor trimming instrumentation
  • Voltage control
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Power meter
  • Testing equipment
  • DAC
  • Analogue circuit
  • Audio level control
Step5Bar-code shipping tag
X9C102SIZT2
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Tolerance
    ±20%
  • Resistance
    1kOhm
  • Voltage - Supply
    5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    X9C102
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Total Resistance
    1000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±600ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
  • Length
    4.9022mm