  • X95820WV14I-2.7T1
X95820WV14I-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X95820WV14I-2.7T1
HK JDW NO:
391-X95820WV14I-2.7T1
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
14 Terminations2.7V 14 Pin Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
X95820WV14I-2.7T1 Overview
Package TSSOP contains it.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.The digital potentiometer embeds 2 circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel (TR) package.In this pentometer, there are 256 taps to prevent overcurrent.The number of positions is 256.There are 14 terminations on this digital potentiometer.The following programmable potentiometer includes 2 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 10000Ohm.Performance is delivered by 2.7V power.The digi devices shows pins 14.A flow limit of 10kOhm can be applied.Mounted by Surface Mount.A converter can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER based on its type.3/5V is the voltage it can deliver.Stability is ensured by the maximum 85°C.For reliability, it must operate at -40°C degrees Celsius.Among its additional features are the following: NONVOLATILE MEMORYThere are pentometer in the Digital Potentiometers family.
X95820WV14I-2.7T1 Features
Available in TSSOP package
2 Circuits
X95820WV14I-2.7T1 Applications
  • Contrast control of monitors
  • Automotive electronics
  • Stereo
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Calibration instrumentation
  • Cell phone
  • Programmable I to V converter
  • Automatic gain control
  • Wheatstone bridges
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
X95820WV14I-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    45 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm