  • X9455WS24I-2.7
X9455WS24I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9455WS24I-2.7
HK JDW NO:
668-X9455WS24I-2.7
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9455WS24I-2.7
Description:
X9455 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C, Up/Down (U/D, CS)
Purchasing and Inquiry
X9455WS24I-2.7 Overview
There is a 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package containing it.The pentometer is stored from Non-Volatile.In this digital potentiometer, there are 2 embedded circuits.In the Tube package, it is accessible for securing the digital analogic.To protect this pentometer from overcurrent, there are 256 taps.In general, Surface Mount is recommended for mounting.There is 2.7V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~85°C.A flow rate limit of 10kOhm is possible.X9455 family member.This digital variable resistor displays Selectable Address.
X9455WS24I-2.7 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9455WS24I-2.7 Applications
  • Industrial control
  • Optic fiber network
  • LEDs
  • Automatic gain control
  • Low power system
  • Wheatstone bridges
  • Used as variable resistor
  • Testing equipment
  • Motor control
  • DAC
Step5Bar-code shipping tag
X9455WS24I-2.7
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9455
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C, Up/Down (U/D, CS)
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    50
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C