  • X9429WV14I-2.7T1
X9429WV14I-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9429WV14I-2.7T1
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9429WV14I-2.7T1
Package:
Datasheet:
Description:
2.7V 14 Pin Digital Potentiometers64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9429WV14I-2.7T1 Overview
Pentometer consists of 64 positions.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 10000Ohm.Powered by 2.7V, it delivers its performance.The digi devices shows the 14 pins.A converter of this type can be categorized as DIGITAL POTENTIOMETER.Voltage can be delivered at 3/5V.This digital potentiometer has the following additional features: NONVOLATILE MEMORYDigital Potentiometers family pentometer are used.digipots operating under the max resistance tolerance of 20% are allowed.Temperatures below 85°C are recommended for operating conditions.In this case, there are no terminals.At a minimum temperature of -40°C, the digital potentiometer will operate.
X9429WV14I-2.7T1 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9429WV14I-2.7T1 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9429WV14I-2.7T1 Digital Potentiometers applications.
  • Communication device
  • Healthcare Products
  • Testing equipment
  • DC/DC conversion circuit
  • Cell phone
  • Medical equipment
  • Automatic detection of equipment
  • Bias adjustment circuits
  • Programmable voltage regulator
  • Brightness of monitors
Step5Bar-code shipping tag
X9429WV14I-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    14
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    2.7V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    2-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm