  • X9429WS16IZ-2.7T1
X9429WS16IZ-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9429WS16IZ-2.7T1
HK JDW NO:
391-X9429WS16IZ-2.7T1
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
16 Terminations2.7V Digital PotentiometersI2C64 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9429WS16IZ-2.7T1 Overview
A package containing it contains SOIC.The pentometer is stored from Non-Volatile.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.Cut Tape package provides access to it.Pentometer consists of 64 positions.The terminations are 16.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 10000Ohm.The performance of 2.7V is provided by 2.7V.10kOhm can limit the flow.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.16 pins are available on this potentiameter.A converter of this type can be categorized as DIGITAL POTENTIOMETER.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.Having the maximum setting 85°C ensures stable operation of the digital resistor.In order to maintain reliability, it is operated at a minimum temperature of -40°C.Components in the electronic component are from the family Digital Potentiometers.5.5V is its maximum supply voltage.The unit can be powered by a voltage as low as 2.7V.The supply current needs to be operated within the range of 100μA in order to deliver its performance.The frequency 400kHz maintains high accuracy.
X9429WS16IZ-2.7T1 Features
Available in SOIC package
1 Circuits
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9429WS16IZ-2.7T1 Applications
  • Adjustable current control
  • Speakers
  • Audio Volume control
  • Gas detection circuit
  • Household appliances
  • Stereo
  • Power supply
  • Programmable computer
  • Joysticks
  • Bias adjustment circuits
Step5Bar-code shipping tag
X9429WS16IZ-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    100μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    16
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    5V