  • X9428YV14IZT1
X9428YV14IZT1
advertisement
Manufacturer No:
X9428YV14IZT1
HK JDW NO:
391-X9428YV14IZT1
Package:
TSSOP
Datasheet:
X9428YV14IZT1
Description:
14 Terminations5V 14 Pin Digital PotentiometersSerial64 PositionsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9428YV14IZT1 Overview
Package TSSOP contains it.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tape & Reel (TR) package.During overcurrent, this pentometer features 64 taps.In total, pentometer has 64 positions.The terminations are 14.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 2000Ohm.It operates on 5V and is powered by it.14 pins can be seen in The digi devices.The flow can be limited by 2kOhm.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.There are 14 pins on this potentiameter.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.At 5V, it delivers voltage.It ensures stability of the digital resistor if it runs at its maximum 85°C.The system requires a minimum operating temperature of -40°C to maintain reliability.Please take note of the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYA maximum supply voltage of 5.5V can be handled by it.The minimum supply voltage is 4.5V.The supply current needs to be operated within the range of 100μA in order to deliver its performance.
X9428YV14IZT1 Features
Available in TSSOP package
1 Circuits
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9428YV14IZT1 Applications
  • Industrial control
  • Adjustable gain amplifiers
  • Matching Linear Impedance
  • Adjusting the LCD Display
  • Speakers
  • Used as programmable gain amplifier
  • PC
  • Automatic gain control
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • DC/DC conversion circuit
Step5Bar-code shipping tag
X9428YV14IZT1
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    14
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    2kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Operating Supply Current
    100μA
  • Total Resistance
    2000Ohm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm