  • X9428YS16Z-2.7
X9428YS16Z-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9428YS16Z-2.7
HK JDW NO:
668-X9428YS16Z-2.7
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9428YS16Z-2.7
Description:
16 Terminations3V X9428 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9428YS16Z-2.7 Overview
The package contains 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) files.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.This digital potentiometer includes 1 embedded circuits.Tube package provides access to it.64 taps protect this pentometer against overcurrent.64 positions make up the pentometer.16 terminations are designed in digital potentiometer.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 2000Ohm.It is powered by 3V to deliver its perfomance.Surface Mount is the recommended mount direction.It can supply voltages up to ±2.7V~5.5V.This digital potentiometer is used to detect temperature in the 0°C~70°C range.Limiting the flow with 2.5kOhm is possible.The X9428 family contains pentometer.With this digital variable resistor, you can find Selectable Address.Added features of this digital potentiometer include: ALSO HAS INCR/DECR CTRL INTERFACE AND ANALOG SUPPLIES FROM 2.7V TO 5.5V, -2.7V TO -5.5V
X9428YS16Z-2.7 Features
Available in 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9428YS16Z-2.7 Applications
  • Stereo
  • Power calibration
  • Matching Linear Impedance
  • Power meter
  • Voltage control
  • Audio level control
  • Optic fiber network
  • Programmable computer
  • Communication device
  • Household appliances
Step5Bar-code shipping tag
X9428YS16Z-2.7
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Additional Feature
    ALSO HAS INCR/DECR CTRL INTERFACE AND ANALOG SUPPLIES FROM 2.7V TO 5.5V, -2.7V TO -5.5V
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Supply Voltage
    3V
  • Base Part Number
    X9428
  • Configuration
    Non-Volatile
  • Taper
  • Total Resistance
    2000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm