  • X9428WV14IZ
X9428WV14IZ
advertisement
Manufacturer No:
X9428WV14IZ
HK JDW NO:
391-X9428WV14IZ
Package:
TSSOP
Datasheet:
X9428WV14IZ
Description:
14 Terminations5V 14 Pin Digital PotentiometersSerial64 PositionsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9428WV14IZ Overview
This file is contained in a package of TSSOP.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer includes 1 embedded circuits.A 64 tap protects this pentometer from overcurrents.64 positions make up the pentometer.It is designed 14 terminations.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.It is powered by 5V to deliver its perfomance.The digi devices displays 14 pins.10kOhm can limit the flow.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.This potentiameter gets 14 pins on it.A supply voltage of 5V conducts the potentiometer.There is a possibility of delivering voltage at 5V.It ensures stability of the digital resistor if it runs at its maximum 85°C.The minimum working temperature is -40°C in order to maintain reliability.There are two additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYMaximum supply voltage is 5.5V.4.5V is the minimum supply voltage it can operate at.In order for it to function properly, the supply current must be operated at 100μA.There are Dual types of supplies.
X9428WV14IZ Features
Available in TSSOP package
1 Circuits
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9428WV14IZ Applications
  • Analogue circuit
  • Speakers
  • Motor control
  • Automotive electronics
  • Contrast control of monitors
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Testing equipment
  • Industrial control
  • Programmable power supplies
  • DC/DC conversion circuit
Step5Bar-code shipping tag
X9428WV14IZ
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Operating Supply Current
    100μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Supply Type
    Dual
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Height
    900μm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    140.30179mg
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C