  • X9421WV14-2.7
X9421WV14-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9421WV14-2.7
HK JDW NO:
668-X9421WV14-2.7
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9421WV14-2.7
Description:
X9421 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9421WV14-2.7 Overview
A package containing it contains 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tube package.64 taps protect this pentometer against overcurrent.The mounting direction should be Surface Mount.The potentionmeter can supply 2.7V~5.5V voltage.This digital potentiometer is used to detect temperature in the 0°C~70°C range.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.X9421 is a family member.This digital variable resistor displays Selectable Address.
X9421WV14-2.7 Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9421WV14-2.7 Applications
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Joysticks
  • Industrial control
  • Brightness of monitors
  • LEDs
  • Power calibration
  • Programmable I to V converter
  • Medical equipment
  • Motor control
  • Programmable power supplies
Step5Bar-code shipping tag
X9421WV14-2.7
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Supplier Device Package
    14-TSSOP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9421
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C