  • X9421WS16-2.7
X9421WS16-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9421WS16-2.7
HK JDW NO:
668-X9421WS16-2.7
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9421WS16-2.7
Description:
X9421 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9421WS16-2.7 Overview
There is a 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package containing it.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.In the Tube package, it is accessible for securing the digital analogic.This pentometer is protected from overcurrent by 64 taps.Mount in the direction of Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V volts.This digital potentiometers operate temperature at the range of 0°C~70°C.You can limit the flow by using 10kOhm.The X9421 family includes pentometer.When using this digital variable resistor, Selectable Address can be found.
X9421WS16-2.7 Features
Available in 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9421WS16-2.7 Applications
  • Automotive electronics
  • Modern office equipment
  • Adjustable current control
  • Industrial control
  • Analogue circuit
  • Sensor trimming instrumentation
  • Adjusting the LCD Display
  • Optic fiber network
  • Household appliances
  • Programmable low pass filter
Step5Bar-code shipping tag
X9421WS16-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9421
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C