  • X9418YS24I-2.7
X9418YS24I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9418YS24I-2.7
HK JDW NO:
668-X9418YS24I-2.7
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9418YS24I-2.7
Description:
X9418 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C
Purchasing and Inquiry
X9418YS24I-2.7 Overview
There are 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages in this package.The pentometer is stored from Non-Volatile.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tube.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 64 taps are provided.The mounting direction should be Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of ±2.7V~5.5V.This digital potentiometer operates at 0°C.In this case, the flow can be limited by 2.5kOhm.Family X9418 includes pentometer.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.
X9418YS24I-2.7 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9418YS24I-2.7 Applications
  • Motor control
  • Adjusting the LCD Display
  • Medical equipment
  • Programmable computer
  • Power calibration
  • Refrigerator
  • LEDs
  • DAC
  • Testing equipment
  • Programmable power supplies
Step5Bar-code shipping tag
X9418YS24I-2.7
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9418
  • Configuration
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C