  • X9409WV24IZT1
X9409WV24IZT1
advertisement
Manufacturer No:
X9409WV24IZT1
HK JDW NO:
391-X9409WV24IZT1
Package:
TSSOP
Datasheet:
X9409WV24IZT1
Description:
24 Terminations5V Digital PotentiometersI2C64 PositionsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9409WV24IZT1 Overview
There are TSSOP packages in this package.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.There are embedded 4 circuits in this digital potentiometer.Positions 64 make up this pentometer.It is designed 24 terminations.You can refer to 4 functions in this programmable potentiometer.The speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.Powered by 5V, it delivers its performance.A flow rate limit of 10kOhm is possible.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.There are 24 pins on this potentiameter.DIGITAL POTENTIOMETER indicates its type of converter.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5V.It is capable of delivering voltage at 5V.Having the maximum setting 85°C ensures stable operation of the digital resistor.The system requires a minimum operating temperature of -40°C to maintain reliability.There are pentometer in the Digital Potentiometers family.The maximum supply voltage it can handle is 5.5V.A electronic potentiometer minimum supply voltage of 4.5V can be used.The supply current needs to be operated in the range of 100μA.The frequency of 400kHz allows it to maintain high accuracy.
X9409WV24IZT1 Features
Available in TSSOP package
4 Circuits
24 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9409WV24IZT1 Applications
  • Programmable power supplies
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Modern office equipment
  • Household appliances
  • Adjust VCOM settings
  • Gas detection circuit
  • Optic fiber network
  • Programmable voltage regulator
  • Programmable computer
  • Power meter
Step5Bar-code shipping tag
X9409WV24IZT1
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    24
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    400kHz
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm