  • X9401WV24IZ
X9401WV24IZ
advertisement
Manufacturer No:
X9401WV24IZ
HK JDW NO:
391-X9401WV24IZ
Package:
TSSOP
Datasheet:
X9401WV24IZ
Description:
24 Terminations5V Digital PotentiometersSPI64 PositionsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9401WV24IZ Overview
There is a TSSOP package containing it.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.The digital potentiometer embeds 4 circuits.The digital analogic is secured using this package Bulk.64 positions make up the pentometer.24 terminations are designed in digital potentiometer.You can refer to 4 functions in this programmable potentiometer.The speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 5V.A flow limit of 10kOhm can be applied.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.The potentiameter has a total of 24 pins.It can be classified as a DIGITAL POTENTIOMETER converter.A supply voltage of 5V conducts the potentiometer.There is a voltage delivery capability of 5V.Having the maximum setting 85°C ensures stable operation of the digital resistor.To maintain reliability, it operates at a minimum working temperature of -40°C.Digital Potentiometers family components are used in the pentometer.The electronic potentiometer can handle a maximum supply voltage of 5.5V volts.If the supply voltage is set to 4.5V, the electronic potentiometer can operate.If the supply current is operated in the range of 700μA or higher, it will provide its performance.The frequency 2MHz maintains high accuracy.
X9401WV24IZ Features
Available in TSSOP package
4 Circuits
24 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9401WV24IZ Applications
  • Adjustable current control
  • Power supply
  • Automatic gain control
  • Refrigerator
  • Programmable computer
  • Programmable power supplies
  • Stereo
  • Used as variable resistor
  • Sensor trimming instrumentation
  • Automatic detection of equipment
Step5Bar-code shipping tag
X9401WV24IZ
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    24
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    2MHz
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Operating Supply Current
    700μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm