  • X9401WV24I-2.7T1
X9401WV24I-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9401WV24I-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9401WV24I-2.7T1
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9401WV24I-2.7T1
Description:
X9401 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9401WV24I-2.7T1 Overview
The package contains 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.The digital potentiometer has 4 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package provides access to it.For this pentometer, there are 64 taps that protect against overcurrent.The mounting direction should be Surface Mount.2.7V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~85°C.You can limit the flow by using 10kOhm.Pentometer belongs to the family X9401.This digital variable resistor displays Selectable Address.
X9401WV24I-2.7T1 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9401WV24I-2.7T1 Applications
  • Wheatstone bridges
  • Refrigerator
  • Used as programmable gain amplifier
  • Used as voltage divider
  • Sensor trimming instrumentation
  • Adjust VCOM settings
  • Analogue circuit
  • Contrast control of monitors
  • Voltage resistance conversion
  • Programmable computer
Step5Bar-code shipping tag
X9401WV24I-2.7T1
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9401
  • Configuration
    Potentiometer
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C