  • X9400YV24ZT1
X9400YV24ZT1
advertisement
Manufacturer No:
X9400YV24ZT1
HK JDW NO:
391-X9400YV24ZT1
Package:
TSSOP
Datasheet:
X9400YV24ZT1
Description:
24 Terminations5V 24 Pin Digital PotentiometersSPI64 PositionsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9400YV24ZT1 Overview
There is a TSSOP package containing it.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.The number of positions is 64.Digital potentiometer is designed for terminations of 24.You will find here 4 functions for your reference.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 2500Ohm.The performance of this product is a result of 5V.The digi devices show 24 pins.You can limit the flow by using 2.5kOhm.The mount is Surface Mount.The potentiameter has a total of 24 pins.There is a DIGITAL POTENTIOMETER classification for its converter type.When the potentiometer is supplied with 5V voltage, it conducts.At 5V, it delivers voltage.The maximum 70°C ensures that the digital resistor runs stablily.A minimum working temperature of 0°C is necessary for reliability.Components from the Digital Potentiometers family are used.Voltages up to 5.5V can be supplied to it.The minimum supply voltage is 4.5V, so it can work with any voltage.In order for it to function properly, the supply current must be operated at 400μA.The frequency 2MHz maintains high accuracy.
X9400YV24ZT1 Features
Available in TSSOP package
4 Circuits
24 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9400YV24ZT1 Applications
  • Calibration instrumentation
  • Analogue circuit
  • Wheatstone bridges
  • Brightness of monitors
  • Adjust VCOM settings
  • Voltage resistance conversion
  • Adjusting the LCD Display
  • Used as variable resistor
  • Noise-free volume controller
  • Healthcare Products
Step5Bar-code shipping tag
X9400YV24ZT1
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    24
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    2MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Operating Supply Current
    400μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    2500Ohm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm