  • X9400YV24Z-2.7
X9400YV24Z-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9400YV24Z-2.7
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9400YV24Z-2.7
Description:
2.7V 24 Pin Digital Potentiometers64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9400YV24Z-2.7 Overview
There are 64 positions in pentometer.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 4 functions.The speed potentiometers have a total resistance of 2500Ohm.In order for it to perform, it relies on 2.7V.The digi devices shows pins 24.There is a DIGITAL POTENTIOMETER classification for its converter type.At 3/5V, it can deliver voltage.Please take note of the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYThe pentometer is from Digital Potentiometers family.digipots operating under the max resistance tolerance of 20% are allowed.Maintaining an operating temperature below 70°C is recommended.There are 24 terminals on it.
X9400YV24Z-2.7 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9400YV24Z-2.7 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9400YV24Z-2.7 Digital Potentiometers applications.
  • Industrial control circuits
  • Automatic gain control
  • Adjusting the LCD Display
  • Programmable voltage regulator
  • Adjustable current control
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Medical equipment
  • Healthcare Products
  • Audio level control
  • Stereo
Step5Bar-code shipping tag
X9400YV24Z-2.7
    Select All
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Total Resistance
    2500Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    3-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm
  • Width
    4.4mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    24
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    icon-pbfree yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C