  • X9400YV24T1
X9400YV24T1
advertisement
Manufacturer No:
X9400YV24T1
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9400YV24T1
Description:
5V 24 Pin Digital Potentiometers64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9400YV24T1 Overview
There are 64 positions in pentometer.You can refer to 4 functions in this programmable potentiometer.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 2500Ohm.It operates on 5V and is powered by it.24 pins can be seen in The digi devices.Depending on its type, a converter is classified as DIGITAL POTENTIOMETER.The potentiameter is capable of delivering voltage at 5V.Additional features of this digital potentiometer include: NONVOLATILE MEMORYDigital Potentiometers is the family of the pentometer.digipots like this can operate under resistance tolerances of 20%.Temperatures below 70°C are recommended for operating conditions.In this case, there are no terminals.
X9400YV24T1 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9400YV24T1 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9400YV24T1 Digital Potentiometers applications.
  • Industrial control
  • Bias adjustment circuits
  • Contrast control of monitors
  • Gas detection circuit
  • Voltage control
  • Medical equipment
  • Motor control
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Programmable voltage regulator
  • Refrigerator
Step5Bar-code shipping tag
X9400YV24T1
    YES
  • Number of Terminals
    24
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    icon-pbfree no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Total Resistance
    2500Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    3-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm
  • Width
    4.4mm