  • X9317WV8IZ-2.7
X9317WV8IZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9317WV8IZ-2.7
Manufacturer:
Xicor
HK JDW NO:
4898-X9317WV8IZ-2.7
Package:
TSSOP
Datasheet:
X9317WV8IZ-2.7
Description:
Digital PotentiometersSerial100 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9317WV8IZ-2.7 Overview
A package containing TSSOP files contains it.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.In total, pentometer has 100 positions.A flow limit of 10kOhm can be applied.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.There are 8 pins on this potentiameter.Potentiometers conduct when the supply voltage is 5V.A maximum 85°C ensures that the digital resistor runs smoothly.In order to maintain reliability, it is operated at a minimum temperature of -40°C.The maximum supply voltage it can handle is 5.5V.A electronic potentiometer minimum supply voltage of 2.7V can be used.If the supply current is operated in the range of 50μA or higher, it will provide its performance.
X9317WV8IZ-2.7 Features
Available in TSSOP package
1 Circuits
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9317WV8IZ-2.7 Applications
There are a lot of Xicor X9317WV8IZ-2.7 Digital Potentiometers applications.
  • Voltage control
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Optic fiber network
  • Programmable low pass filter
  • Industrial control circuits
  • Medical equipment
  • Refrigerator
  • Programmable power supplies
  • Sensor auto referencing circuits
  • Audio Volume control
Step5Bar-code shipping tag
X9317WV8IZ-2.7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    8
  • Tolerance
    20%
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V