  • X9317WM8IZ-2.7T1
X9317WM8IZ-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9317WM8IZ-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9317WM8IZ-2.7T1
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
X9317WM8IZ-2.7T1
Description:
8 Terminations2.7V 8 Pin X9317 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)100 Positions
Purchasing and Inquiry
X9317WM8IZ-2.7T1 Overview
It is contained in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) pacakge.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.There are 100 taps to protect the overcurrent of this pentometer.The number of positions is 100.Digital potentiometer is designed for terminations of 8.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.Its total resistance will be 10000Ohm.Performance is delivered by 2.7V power.The digi devices shows the 8 pins.Surface Mount is the recommended mount direction.There is 2.7V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~85°C range.You can limit the flow by using 10kOhm.In the X9317 family, pentometer belongs.
X9317WM8IZ-2.7T1 Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9317WM8IZ-2.7T1 Applications
  • Automatic gain control
  • Programmable voltage regulator
  • Testing equipment
  • Motor control
  • Brightness of monitors
  • Audio level control
  • LEDs
  • Gas detection circuit
  • Audio Volume control
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
Step5Bar-code shipping tag
X9317WM8IZ-2.7T1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    X9317
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-G8
    100
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%